2020.05.01

Prices

.

How Much for Online Tutoring?


Prices are not set in stone – they fluctuate based on:

★ the student’s level,

★ how many sessions are booked at once (bulk purchasing will be cheaper per hour), and

★ if there are multiple students in one session (group rates will be cheaper per hour)

 

Examples of Approximate Rates (per hour)


Rates are based on student’s math level, not student’s grade.  For example, if you are in grade 8 but are taking an Algebra class, this is a high school level class, even though the student might be in middle school….

Note: These are the basic starting rates, but there are a bunch of ways to save and make the prices lower (so please do not be scared by the prices)!

Elementary School ~ $45-$70

Middle School Levels ~ $55-$80
Math 6, Math 7, Math 8, etc.

High School Courses ~ $65-$90
Algebra, Geometry, Trigonometry, Algebra 2, Pre-Calculus, etc.

SAT, ACT, or GED Prep ~ $70-$100

College Courses ~ $75-$95
College Algebra, College Geometry, Linear Algebra, Calc1 – Calc4, etc.


Course names differ from state to state, so if you don’t see your math class listed, don’t worry – we tutor it, but it’s just called something else. And this same general scale is used for other subjects as well.

 

Book Multiple Sessions and Save!


If you’re serious about getting the proper assistance, then booking multiple sessions at once is the best route to take.  Why?

★ From an educational standpoint, it’s the best approach to understanding the material.  Regular practice (at least once per week, with a few days rest in between to let your brain absorb new concepts) is the best way to learn.

★ Looking at it from a money point-of-view, buying things in bulk is always the best way to save money.  The more you buy, the more you save per session (assuming that you take advantage of every session).

So, basically, instead of flying by the seat of your pants and scheduling new sessions month-to-month, buying in bulk will be less chaotic for scheduling as well as saving you money in the long run.

Here’s an example of how you can save a lot of money by buying in bulk:

.

.

Book with Friends and Save!


Have some friends in the same class? Invite them to learn in the same online session to save money! Plus, learning with friends is a lot of fun and we can do some fun group-work activities!

Here’s an example of how the rates will drastically decrease when you invite friends to study with you!

Invite 4 friends to study with you for the school year, and rates are as low as $14! You won’t find a better price anywhere!

 

How does payment work?


 

 

Want Even Lower Prices??


Join our affiliate program to earn tutoring credits! Unlike most other promotions in the world, you can combine all of the offers together to get the cheapest (or even free) tutoring!

 

 

Get a Price Quote!


CLICK HERE or send us an email and will send you customized pricing charts based on exactly what you want.

info@PNWtutors.com

 

 

×